Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Szydłówce
Menu
 
 
 
wycieczka do Biskupina i Torunia

 

 

WYCIECZKA DO BISKUPINA I TORUNIA

?Dla Torunia tym jest piernik,

czym dla statku dobry sternik?

 (J.Brzechwa)

 

W dniach 13-14.X.2014r. 26 uczniów klas I-VI  wraz z opiekunami uczestniczy³o w wycieczce do Biskupina i Torunia. Wyjechali¶my oko³o godz.730,  droga minê³a nam bardzo szybko na  godz. 1500  byli¶my ju¿ w Biskupinie. Po Muzeum Archologicznym oprowadza³a nas pani przewodnik, która zapoznawa³a nas z histori± najstarszego grodu w Polsce. Na pó³wyspie zrekonstruowano jedynie fragment osiedla. Najbardziej charakterystycznym z nich jest brama. Po jej obu stronach znajduj± siê dwa odcinki wa³u oraz falochron. Po opuszczeniu pó³wyspu kierowali¶my siê w stronê rekonstrukcji wioski wczesnopiastowskiej.  Na zabudowê wioski sk³ada³y siê budynki wykonane w technice zrêbowej, oraz w technice s³upowo ? plecionkowej. Osada zamieszkiwana by³a przez ludno¶æ rzemie¶lnicz±. Jej mieszkañcy zajmowali siê miêdzy innymi: garncarstwem, rogownictwem, skórnictwem, kowalstwem, garbarstwem czy tkactwem. Wielu z nich zajmowa³o siê równie¿ rolnictwem oraz rybo³ówstwem. Dieta mieszkañców uzupe³niana by³a przez znan± od tysi±cleci gospodarkê ³owiecko- zbierack±. Dzi¶ w miejscu istnienia wioski - okolnicy, na rekonstrukcji, spotkaæ mo¿na rzemie¶lników odtwarzaj±cych ¿ycie codzienne jej dawnych mieszkañców.

Po zwiedzeniu wioski wczesno¶redniowiecznej poszli¶my w stronê Pawilonu Muzealnego gdzie mo¿na by³o obejrzeæ sta³± wystawê po¶wiêcon± badaniom wykopaliskowym w Biksupinie i okolicy pt. "¦wit historii nad Jeziorem Biskupiñskim" . Nastêpnie udali¶my siê do jednej z chat w której przywita³a nas pani w ¶redniowiecznym stroju, uczestniczyli¶my w lekcji pt. ?Dzieje pieni±dza?, poznali¶my najstarsze ¶rodki p³atnicze, rodzaje pieniêdzy i na koniec ka¿dy z nas móg³ samodzielnie wybiæ monetê, któr± zabiera³ na pami±tkê. Lekcja by³a bardzo interesuj±ca. Po zakoñczeniu zwiedzania pojechali¶my do Torunia, nie byli¶my jednak zmêczeni, dlatego poszli¶my na wieczorny spacer po Starym Mie¶cie i dopiero udali¶my siê do Szkolnego Schroniska M³odzie¿owego, aby wypocz±æ i zebraæ si³y przed kolejnym ciê¿kim dniem.

Rano po ¶niadaniu z wielk± chêci± i ciekawo¶ci± wyruszyli¶my  poznawaæ zabytki Torunia. Po przywitaniu siê z przewodniczk± pani± Monik± rozpoczêli¶my zwiedzanie, zatrzymali¶my siê przy Spichlerzach i Krzywej Wie¿y, poznali¶my legendê zwi±zan± z tym miejscem i ka¿dy z nas próbowa³ ustaæ przy ¶cianie, potem przeszli¶my na Starówkê, tu warto zobaczyæ pomnik s³ynnego astronoma, matematyka i fizyka ? Miko³aja Kopernika, ?Fontannê ze z³otymi ¿abkami?( legenda g³osi, i¿ poca³owane przynosz± szczê¶cie) oraz Pomnik Flisaka. Kolejnym punktem programu naszej wycieczki by³ seans w Planetarium. Toruñskie Planetarium zaprezentowa³o dla nas seans astronomiczny  o Uk³adzie S³onecznym, jego planetach i warunkach na nich panuj±cych. Sercem Planetarium jest projektor, który s³u¿y do odtwarzania wygl±du nieba w dowolnej chwili i dowolnego miejsca na Ziemi. Tak wiêc po spacerze mogli¶my wygodnie usi±¶æ w fotelach na  sztucznym niebie, którym jest kopu³a o ¶rednicy 15metrów mogli¶my zobaczyæ uk³ad wszystkich gwiazd widoczny go³ym okiem. Tu uczniowie mogli siê szybko przekonaæ  siê, ¿e nauka mo¿e byæ przyjemno¶ci±. Po seansie w Planetarium udali¶my siê na dalsze zwiedzanie uroczego i niezwykle piêknego Torunia, zobaczyli¶my wiele figurek z br±zu (piesek Filus, Piernikarka, Osio³ek), które s± charakterystyczne dla Torunia i zdobi± jego ulice.

Niestrudzeni pieszymi wêdrówkami po starówce, ws³uchani w ciekawe opowie¶ci pani przewodnik  dotarli¶my do Piernikarni Mistrza Bogumi³a gdzie przywita³a nas Piernikarka Toruñska i zaprosi³a do wspólnego wypieku pierników. W tym miejscu unosi³ siê intensywny zapach, jak siê pó¼niej dowiedzieli¶my by³y to przyprawy, które dodaje siê do pierników. Pani Piernikarka przybli¿y³a nam historiê wypieku pierników, sposoby ich ozdabiania i przenios³a nas w czasy Miko³aja Kopernika, od tej chwili byli¶my czeladnikami. Bardzo szybko zabrali¶my siê do pracy, wed³ug wskazówek Piernikarki wyrabiali¶my ciasto, wa³kowali¶my, formowali¶my nasze pierniki i przygotowywali¶my je do wypieku, korzystali¶my ze specjalnych ozdobnych form, spisali¶my siê wszyscy wzorowo. Kiedy nasze pierniki dojrzewa³y w piekarniku i kusi³y piêknym zapachem poznali¶my sekret wypieku i proporcji oraz przyprawy, które s± w piernikach.  ¯al by³o opuszczaæ t± piernikow± krainê, w dowód wdziêczno¶ci za mi³e przyjêcie wpisali¶my siê do ksiêgi pami±tkowej. Ka¿dy z nas zabra³ ze sob± do domu piernik w³asnorêcznie wykonany.

Odwiedzili¶my sklepiki z pami±tkami i ?Toruñskimi piernikami?, które tu s± najsmaczniejsze. Zakupili¶my tak¿e dla rodziców i rodzeñstwa, ze smutkiem opuszczali¶my Toruñ, który zachwyci³ nas swoim urokiem i zabytkami, ka¿dy z nas wróci³ z wycieczki zadowolony i mamy nadziejê, ze jeszcze kiedy¶ pojedziemy do Grodu Kopernika.

 

 

 

 

 

Szkoła Podstawowa w Szydłówce,
08-207 Olszanka, Szydłowka 62, tel. 83 357 51 67
COPYRIGHT nspszydlowka.pl
Projekt & cms: www.stronaonline.pl